aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

درآمد نابرابر و مشارکت در هزینه‌های زندگی

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

شمار زنان شاغل در سی سال اخیر افزایش یافته است، همچنین انتظار می‌رود با توجه به اینکه زنان در حال کسب مدارک تحصیلی بالاتری نسبت به آقایان هستند، این روند همچنان ادامه داشته باشد. بالاتر رفتن مدرک تحصیلی زنان و احتمال دستیابی به مشاغلی در رده‌های بالاتر امکان دریافت حقوق بیشتر برای زنان نسبت به مردان را نیز فراهم کرده است. در حال حاضر هم کم نیستند زنانی که حقوق‌های بالاتری نسبت به همسران خود دریافت می‌کنند.

 درآمد من به عنوان یک زن، بیشتر از همسرم است

درآمد من به عنوان یک زن، بیشتر از همسرم است

تفاوت میزان درآمد من و همسرم موجب می‌شود من مدام درگیر تطابق دادن هدف‌ها و رویاهایم با این وضعیت باشم. اگر شما یک زن باشید به راحتی متوجه این حرف من می‌شوید. ما همچنین به دنبال راهی هستم که بتوانیم درباره‌ی احساسی که هر دو به این موضوع داریم صحبت کنیم. باید گفت مدیریت مسائل مالی در خانواده و مشارکت در هزینه‌ها نیز یکی از دغدغه‌های ما محسوب می‌شود که در ادامه سعی داریم با بررسی چند نکته درباره‌ی چگونگی انجام آن، ‌تجربه‌ی خود را با شما به اشتراک بگذاریم.

همه‌ی ما اهدافی در زندگی داریم که به امید آن‌ها در زندگی جلو می‌رویم، برای من، آن هدف، سفر کردن است.برای داشتن یک سفر فوق‌العاده، من حاضرم کل درآمد سالیانه‌ام را جمع کنم

اهداف کوتاه‌مدت

همه‌ی ما اهدافی در زندگی داریم که به امید آن‌ها در زندگی جلو می‌رویم. گاهی وقت‌ها امید و انتظار ما برای رسیدن به یک هدف، موجب می‌شود همه‌ی درآمدمان را برای آن ذخیره کنیم. این کار شادی‌ای به اندازه‌ی شادی دستیابی به خود آن هدف، برای ما به همراه دارد.

برای من، آن هدف، سفر کردن است. برای داشتن یک سفر فوق‌العاده، من حاضرم کل درآمد سالیانه‌ام را جمع کنم که البتّه این موضوع، به چالشی بسیار بزرگ برای من تبدیل شده است‌‌. همسر من هرچند مسافرت را دوست دارد، امّا به اندازه‌ی من از آن لذت نمی‌برد. او ترجیح می‌دهد درآمدش را برای چیزی که لذّت بیشتری به او می‌دهد، ذخیره کند و چون درآمدی بسیار کمتر از من دارد، نمی‌توانیم این هزینه را تقسیم کنیم.

و امّا راه‌حل ما: از آن جا که همسرم هم از مسافرت لذت می‌برد، ما همچنان هزینه را تقسیم می‌کنیم، امّا نه به صورت برابر. بدین معنا که هزینه‌های اساسی سفر که باید در سطح کلان درباره‌ی آن تصمیم‌گیری کنیم، مثل هزینه‌ی پرواز و هتل محل اقامتان بر عهده‌ی من است. امّا هزینه‌هایی کم‌اهمیّت‌تر را که تصمیم‌گیری درباره‌ی آن‌ها آسان‌تر است، بین خودمان تقسیم می‌کنیم، مثل پولی که صرف غذا یا تفریح خاصی بشود.

از آنجا که در سفرهای ما، بیشتر هزینه‌ها به عهده‌ی من است، همسرم را برای رسیدن به اهداف کوتاه مدتش از نظر مالی حمایت نمی‌کنم. بلکه سعی می‌کنم با صرف وقت، انرژی و یا هر کار دیگری که توان آن را داشته باشم، او را در این راه یاری دهم. برای مثال، یکی از علائق همسرم ساختن یک فیلم کوتاه در خانه بود. من در مسائل مالی و بودجه‌ی فیلم همکاری نکردم، امّا به او در ویرایش متون و تهیّه لوازم موردنیاز کمک کردم؛ زیرا علاقه‌ی من به این امور بسیار کمتر از علاقه‌ی همسرم به سفر است.

چیزی که یاد گرفتم این بود: اینکه مدام درباره‌ی علائق کوچک و هدف‌های کوتاه‌مدت‌مان با یکدیگر حرف بزنیم، نشان می‌دهد که هردوی ما یاد گرفته‌ایم که درباره‌ی نیازها و علائق یکدیگر بدانیم و به آن‌ها احترام بگذاریم. هردوی ما می‌دانیم که مسافرت بیشتر جزو علائق من به حساب می‌آید تا او. بنابراین این موضوع که قادر به پرداخت برابر هزینه‌ی سفر نیست و همچنین برای چیزی که من را بیشتر از او شاد می‌سازد، هزینه‌ی خاصی نمی‌کند، او را آزار نمی‌دهد. در عوض، او هم اهداف کوتاه‌مدت خود را دارد و می‌داند که من همیشه حاضرم که در آن‌ها مشارکت کنم.

صاحب خانه شدن و خرید خانه یکی از اهداف بلندمدت زندگی

اهداف بلندمدت

مثل همه‌ی زوج‌ها، من و همسرم نیز رویای صاحب‌خانه شدن داریم. وقتی ما چالش‌های مالی‌‌ای را که با آن روبرو هستیم، بین خود مطرح می‌کنیم، متوجه می‌شویم که برای اینکه روزی خانه‌ای از خودمان داشته باشیم، باید مسائل بسیاری را پشت سر بگذاریم. گفت‌وگوهای ما اغلب به دو چیز ختم می‌شود: ذخیره‌ی یک بیعانه و پرداخت رهنی که در آینده خواهیم داشت. به خاطر درآمدهای نامساوی‌مان، برایمان سخت است که به‌طور مساوی پول‌هایمان را برای بیعانه جمع کنیم و کنار بگذاریم. به‌علاوه، فهمیدن این موضوع که درآمد ما در بیست تا سی سال آینده، زمانی که رهن خانه‌مان را می‌پردازیم، چقدر است، کمی نامعلوم است؛ زیرا همسر من هنوز دانشجوست و این شانس برای او وجود دارد که بعد از فارغ‌التحصیلی صاحب شغلی شود. بنابراین احتمالاً درآمد ما در آینده، برابر خواهد بود.

راه‌حلی که ما اندیشیدیم: ما تصمیم گرفته‌ایم که تنها من برای بیعانه پول کنار بگذارم. درآمد او آن‌قدر کم است که اگر الان پولی کنار بگذارد، هیچ پولی برای اهداف و فعالیت‌های دیگرش باقی نمی‌ماند.

یکی از دلایلی که من با این مسئله مشکلی ندارم این است که می‌دانم درآمد همسرم در سه تا چهار سال آینده به طرز قابل توجهی پیشرفت خواهد کرد. پس همکاری نابرابرمان در مسائل مالی، در یک زمان مشخص و قابل پیش‌بینی به اتمام می‌رسد. امّا چه اتفاقی خواهد افتاد اگر او با درآمدی که در آینده خواهد داشت همچنان قادر نباشد همزمان این هزینه را با من به طور برابر تقسیم کند و قسط‌های وام دانشجویی‌اش را نیز بپردازد؟ این هم یکی از بحث‌های مالی است که ما هرچند وقت یک بار باید به آن بپردازیم.

چیزی که من در این میان یاد گرفته‌ام این است که وقتی بحث هزینه‌هایی پیش می‌آید که بیست تا سی سال و حتی بیشتر از آن طول می‌کشد، سخت است که به طور دقیق مشخص کنید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. این مسئله که همسر من یک دانشجوست به این معناست که پایه‌های مالی زندگی ما در آینده هنوز مشخص نشده است. حتی اگر هنوز تصمیمی در این باره گرفته نمی‌شود، برای من ارزشمند است که هرچندوقت یک بار بنا به احساسات خودم به این مسائل فکر کنم.

اگر در وضعیت مشابهی به سر می‌برید و درآمدی بیش از همسرتان دارید و دقیقاً به این دلیل با همسرتان اختلاف دارید، از شما می‌خواهم بعد از خواندن این مطلب، قلم و کاغذی بردارید و تمام شرایطی را که با همسرتان به اختلاف می‌خورید، یادداشت کنید و راه‌حل‌های خود را برای حل مشکل نیز یادداشت کنید. این مطالب را با همسرتان در میان بگذارید و نظرات و راه‌حل‌های او را نیز بشنوید و سعی کنید به توافقی رضایت‌بخش برسید.

اگر شما هم شاغل هستید برای ما بگویید که وضعیت درآمدی در خانواده شما چگونه است؟ و اگر درآمد نابرابری دارید چطور مسائل مالی در خانواده را پیش می‌برید؟ در مطلب بعدی، به هزینه‌های زندگی روزانه، هزینه‌های شخصی و بدهی‌های مجزای این زوج و روشی که برای مدیریت آن پیش گرفته‌اند، می‌پردازیم. خواندن این مطالب، می‌تواند برای شما در نحوه بیان مشکل و یافتن راه‌حل، مفید باشد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲