aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

ده عادت مالی زنان موفق + فایل صوتی

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

زنان بسیاری در سراسر دنیا هستند که بسیار موفقند و حتماْ برای رسیدن به آن تلاش فراوانی کرده‌اند؛ اما به نظر شما راز موفقیتشان در چیست؟ بدون شک زنانی که از لحاظ مالی موفق هستند، پشتکار زیادی دارند و استراتژی به‌خصوصی برای سبک زندگی‌شان انتخاب کرده‌اند. این سبک زندگی می‌تواند در هر شرایطی در هر نقطه از جهان کارساز باشد. شما می توانید یک مادر خوب باشید یا یک خانم مجرد؛ اما یکی از زنان موفق باشید.

عادت های زنان موفق

عادت‌های مالی زنان موفق

کارشناسان عمل کردن به ۱۰ عادت مالی را که کمک می‌کند نظم مالی خوبی داشته باشیم، به زنان توصیه می‌کنند. این عادت‌های مالی، در گذر زمان در وجود افراد نهادینه می‌شوند و نتایج مثبتی که  به همراه دارند، موجب موفقیت خواهد شد. در ادامه، با هم آن‌ها را مرور می‌کنیم.

۱. زنان موفق می‌دانند حقوقشان چقدر است و پول از کجا برایشان می‌آید

در هفته، ماه یا سال قبل چقدر حقوق گرفته‌اید؟ آیا درآمدتان از طریق سوددهی سرمایه‌گذاری‌تان به دست می‌آید؟ آیا می‌دانید این پول چقدر است؟ آیا اجناسی را که به‌صورت خرد و پراکنده فروخته‌اید نیز حساب کرده‌اید؟ آیا حساب تمام مخارج خود را دارید؟

یک زن موفق می‌داند که درآمد او چقدر بوده و از کجا می‌آید. او از تمام پول‌ها خبر دارد، نه فقط پولی که از طریق درآمد به او می‌رسد.

او حساب تمام چیزها را دارد و از ریال به ریال پولش به نحو احسن استفاده می‌کند. یک زن موفق همیشه می‌داند که اگر حساب همه‌چیز را داشته باشد، هیچ اتفاق غیر‌منتظره‌ای نمی‌تواند او را غافلگیر کند؛ درنتیجه، کنترل خوبی روی وضعیت مالی خود خواهد داشت.

 ۲. زنان موفق تمام مخارج خود را می‌شناسند و از زمان دقیق این خرج‌ها اطلاع دارند

یک زن موفق هیچ‌گاه اقساط عقب‌افتاده را پرداخت نمی‌کند؛ چون او برای همه‌چیز برنامه‌ریزی کرده و می‌داند هر چیزی در چه زمانی رخ می‌دهد. پس از اساس، او قسط عقب‌افتاده ندارد. او می‌داند که برای مثال موعد قسط خودرو یا شارژ ساختمان چه زمانی است و برای آن بودجه‌بندی لازم را انجام داده‌ است.

البته یک زن موفق تا حد امکان از خرج‌های ناگهانی دوری می‌کند؛ اما حادثه خبر نمی‌کند. پس اگر چنین خرج‌هایی پیش آمد چه؟ او برای این خرج‌ها نیز بخشی از بودجه‌اش را به پس‌انداز روز مبادا اختصاص داده است.

او می‌داند که برای راحت‌ و مؤثرتر کردن کار می‌تواند از بانک بخواهد اقساط را در تاریخ مشخصی به‌صورت خودکار پرداخت کند. با این کار او دیگر انرژی خود را صرف این‌که بداند چه قسطی در چه تاریخی است، نمی‌کند؛ چون این کار قبلاً انجام شده‌ است. او همچنین می‌تواند پس‌انداز کردن خود را نیز خودکار کند تا همه‌چیز برایش کاملاً راحت شود.

Image

۳. زنان موفق هر ماه بودجه‌بندی متفاوتی دارند

آیا شما نیز با افرادی مواجه شده‌اید که برای کل سال خود فقط یک نوع بودجه‌بندی دارند؟ بهتر است حرفشان دربارۀ‌ بودجه‌بندی‌شان را خیلی جدی نگیرید. از خودتان بپرسید چطور ممکن است که بعد از هر ماه بتوان با بودجۀ ماه پیش زندگی کرد؟ حتی اگر شما خیلی خوش‌شانس باشید و حقوق‌تان ثابت بماند، مخارج شما متغیر خواهد بود؛ مثلاً ممکن است یک ماه یک سفر اضطراری پیش بیاید یا به بهانه‌ای، مجبور شوید مهمانی بگیرید و خرج یک رستوران را که هزینه‌ی زیادی است، بپردازید. آن وقت چه؟‌ باز هم می‌شود با یک بودجه‌بندی ثابت پیش رفت؟

بودجه‌بندی‌ها باید واقع‌گرایانه باشند و برای هر خرجی که رخ دادن آن محتمل است، مبلغی را در نظر بگیرند و برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار نیز مبلغی را کنار بگذارند. یک زن موفق همیشه بودجۀ اصلی خود را می‌داند، می‌تواند برای آن برنامه‌ریزی کند و فقط خرج‌هایی را که اضافه می‌شوند، در این بودجۀ مرکزی منظور کند. او می‌داند که مطلع بودن از وضعیت مالی اهمیت زیادی دارد و همیشه از اوضاع مالی خود اطلاع کامل دارد.

۴. زنان موفق اقساط زیاد را اول پرداخت می‌کنند

یک زن موفق می‌داند که چقدر قسط دارد و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرده و همیشه قسطی را که مبلغ بیشتری دارد، اول از همه پرداخت می‌کند. همچنین او فرق بین قرض و قسط را می‌داند و این را نیز می‌داند که قسط برای او هزینه‌ی بیشتری دارد.

با این که بیشتر مشاوران به این اشاره دارند که ابتدا قسط‌های کوچک را پرداخت کرده و بعد به سراغ اقساط بزرگ‌تر بروید، زنان موفق اقساط خود را ارزیابی می‌کنند و می‌بینند که کدام قسط برایشان بیشترین هزینه را دارد و همان را اول از همه از چرخۀ مخارج خارج می‌کنند. زنان موفق یک برنامه داشته و برای عملی کردن آن قدم برمی‌دارند و هدفشان این است که تا حد ممکن به آزادی مالی برسند.

زنان موفق

۵. زنان موفق ارزش سرمایه‌گذاری روی خود را می‌دانند

یک زن موفق ارزش خود را می‌داند و این را نیز می‌داند که باید روی خودش سرمایه‌گذاری کند و برای این کار در بودجه‌اش مبلغی را منظور می‌کند. اگرچه راحت است که به یک بودجۀ ثابت پایبند مانده و از برخی خرج‌های شخصی صرف‌نظر کرد؛ اما یک زن موفق هیچ‌وقت خودش را در هیچ دورۀ زمانی‌ای محدود به یک بودجۀ ثابت نمی‌کند.

یک زن موفق همیشه بعد از اینکه به هدف‌هایش رسید، برای خود یک جایزه تعیین می‌کند. او برای خودش پول خرج می‌کند و هزینۀ آن را در بودجه‌اش محاسبه می‌کند. این جایزه می‌تواند یک مجله یا حتی لوازم آرایش باشد. او به این مسئله که ارزش شاد بودن چقدر بالاست، کاملاً آگاه است و سعی می‌کند خود را شاد نگه دارد.

۶. زنان موفق از خرج‌های اضافی پرهیز می‌کنند

یک زن موفق می‌داند که با درست کردن قهوه در خانۀ خودش به‌جای اینکه آن را از بیرون بخرد، می‌تواند در هفته برای خود به‌راحتی ۴۰ هزار تومان پس‌انداز کند. او لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نیازش را از حراجی‌ها می‌خرد تا مبلغ کمی را پرداخت کند. او هیچ‌وقت اقساط عقب‌افتاده را پرداخت نمی‌کند؛ چون همان‌طور که گفتم از اساس قسط عقب‌افتاده‌ای ندارد.

یک زن موفق می‌داند که می‌تواند به جای خرج کردن پولش برای چیزهای غیر ضروری، این پول را بر روی موارد مهم‌تر سرمایه‌گذاری کند. نیازی نیست که اقتصادی زندگی کند، او فقط باید پشتکار داشته باشد. او می‌تواند در هر لحظه‌ای که اراده کند یک زندگی تجملی داشته باشد. فقط باید بداند که دراین‌باره باید هوشمندانه عمل کند.

پس انداز زنان

۷. زنان موفق می‌دانند داشتن توانایی خرید چیزی، به‌معنای خرید حتمی آن نیست

این‌که شما می‌توانید یک لباس کاملاً مد روز و جدید یا مثلاً جدیدترین تلفن همراه را بخرید، لزوماً به این معنا نیست که حتماً باید آن را بخرید. ما باید نسبت به هر چیزی محتاطانه عمل کنیم و از خریدهای احساسی و ناگهانی پرهیز کنیم. دراین‌باره باید تمام شرایط اقتصادی را در نظر گرفته و در آخر، شرایط احساسی را وارد مسئله کنیم. یادتان باشد یک زن موفق از خرید‌های غیر ضروری و ناگهانی همیشه خودش را دور نگه می‌دارد. به‌جای این کار، او از خرید برای تشویق خودش استفاده می‌کند و چیزهایی می‌خرد که او را تشویق می‌کنند به دنبال کردن هدف‌هایش بپردازد.

۸. زنان موفق پس‌انداز دارند

زن موفق همیشه پس‌اندازش را بررسی کرده و افزایش می‌دهد. یک زن موفق می‌داند که ممکن است اتفاق غیر منتظره‌ای رخ بدهد که تمام بودجۀ او را در آن زمان تحت الشعاع قرار دهد یا اینکه یک موقعیت اضطراری پیش بیاید که به توجه فوری نیاز داشته باشد. فرقی نمی‌کند که چه وضعیتی باشد، یک زن موفق همیشه برای آن آماده است. او همچنین می‌داند که پس‌اندازها باید در مواقع اضطراری به‌راحتی در دسترس باشند.

157641966-1.jpg

۹. زنان موفق برای بازنشستگی خود پولی را کنار گذاشته‌اند

این پول جدا از پس‌انداز است. برخی کشور‌ها مانند استرالیا دارای سهمی اجباری برای بودجۀ بازنشستگی یا دوران پیری هستند. در بقیۀ کشورها مانند ایالات متحده این مبلغ را باید خودتان جمع کرده و آن را مدیریت کنید. در ایران، اگر بیمه باشید، بعد از سی سال مستمری می‌گیرید. در هر حال اگر هم بیمه نباشید می‌توانید با پرداخت مبلغی در ماه برای خود سابقۀ بیمه بسازید. به هرحال فرقی ندارد. شما باید از سنین کم به فکر جمع‌آوری این پول باشید؛ مثلاً از ۲۰ سالگی. یادتان باشد که برای جمع کردن پول برای بازنشستگی حتماً نباید پا به سن گذاشت.

۱۰. زنان موفق اجازه نمی‌دهند پول شادی‌شان را کنترل کند

از همه چیز مهم‌تر این است که یک زن موفق می‌داند که خوشحال بودن او به میزان پولی که در حساب بانکی‌اش دارد، مربوط نیست. بنابراین، زن موفق می‌داند که شادی‌اش را باید در جایی غیر از فکر کردن به حساب بانکی‌اش جست‌وجو کند. شک نکنید که با این کار حساب بانکی‌تان هم اوضاع بهتری خواهد داشت.

موفق شدن یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. برای موفقیت باید چیزهایی یاد گرفت و مهارت‌هایی کسب کرد. از این ۱۰ عادت استفاده کنید و آن‌ها را در زندگی روزمره‌ی خود به‌کار بگیرید تا نتیجه‌اش را ببینید. با گذشت زمان، اثر مثبت این عادت‌های خوب، کل زندگی‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲