aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا
آموزش مهارت های مالی برای کودکان

آموزش مهارت های مالی برای کودکان

کودکان دنیا را به‌وسیلۀ پدرومادرهایشان می‌شناسند. اولین کلماتشان را از آن‌ها یاد می‌گیرند و به‌کمک آن‌ها اولین قدمشان را برمی‌دارند. کودکان همۀ سؤالاتشان را از پدرومادرشان می‌پرسند، رفتارهای آن‌ها را تقلید می‌کنند و در حقیقت، مانند خمیری هستند که والدین خودآگاه یا ناخودآگاه، آن را شکل می‌دهند. غیر از این، پایه و اساس رفتارهای آن‌ها در بزرگسالی دانسته‌ها و آموزش‌های کودکی‌شان است. پس ما در جایگاه والدین، باید تلاش کنیم مهارت‌ و دانشی را که کودکان برای زندگی نیاز دارند، به آن‌ها بیاموزیم. با این حال، بسیاری از ما فراموش می‌کنیم که کودکانمان در آینده، بیشتر از هر چیزی با پول سروکار دارند و کیفیت زندگی‌شان به نحوۀ استفاده از منابع مالی‌شان بستگی دارد. اینجاست که خلأ آموزش‌های مالی به کودکان دیده می‌شود.

Image

ketabکودکان ما در آینده، بیشتر از هر چیزی با پول سروکار دارند. نباید فراموش کنیم که مهارت‌های مالی ازآسمان نازل نمی‌شوند و کودکان به صورت معجزه‌آسا اصول مسئولیت‌پذیری مالی را فرا نمی‌گیرند، خانواده هوشمند امروز، خانواده ای است که بهترین روش و مهارت های مالی را با Takhtفرزندان خود به اشتراک می گذراد.

 

ما پدرو مادرهای همیشه نگران هستیم، نگران موفقیت و داشتن آینده‌ای روشن برای کودکانمان.. ما پدرو مادرهای همیشه نگرانی هستیم که در پی انتخاب اولویت‌های آموزشی به فرزندانمان دست و پا می‌زنیم در حالی که همیشه از مهمترین موضوع، یعنی آموزش مالی به کوکانمان غفلت کرده‌ایم. ما فراموش کرده‌ایم که آنچه می‌تواند آینده‌ای سرشار از موفقیت برای کودکانمان رقم بزند و پشتوانه محکم مالی برایشان باشد یاد دادن مهارت‌هایی است که بتواند آن‌ها را در آینده در مسیر درست مالی قرار دهد.

نباید فراموش کنیم که مهارت‌های مالی ازآسمان نازل نمی‌شوند و کودکان به صورت معجزه‌آسا اصول مسئولیت‌پذیری مالی را فرا نمی‌گیرند. گفت‌و‌گو پیرامون مسائل مالی در فضای خانه از نظر اغلب خانواده‌ها، امری سخت و خجالت‌آور تلقی می‌شود. ما به همین مقدار بسنده می‌کنیم که: پول دربیاوریم ،کودکان خرج کنند و تمام.

در نظام آموزش رسمی هیچ آموزش خاصی به کودکان داده نمی‌شود و آن‌ها هیچ تمرین خاصی را پیرامون قواعد پول و رفتار با آن، در مدرسه‌شان انجام نمی‌دهند این در حالی است که ما می‌توانیم به سادگی اصول مدیریت پول را در خانه به فرزندانمان بیاموزیم و امکان تمرین آن را در فضای خانه مهیا کنیم. خانواده هوشمند امروز، خانواده ای است که بهترین روش‌ها و مهارت‌های مدیریت مالی را با کودکان‌ خود به اشتراک می‌گذارد.

کودکانی که مهارت‌های مالی را یاد می‌گیرند و آن را اجرا کنند، اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهند داشت. به‌علاوه، آن‌ها بیش از سایر کودکان به توانایی‌هایشان درتصمیم‌گیری اعتماد دارند و متکی به خود هستند. آن‌ها زودتر می‌توانند با مفاهیم مهم اقتصادی‌آشنا شوند و شروع به سرمایه‌گذاری برای زندگی آیند‌ه‌شان کنند.

نباید ازاین نکته غافل بود که کودکان امروز ما پدر و مادرهای آینده خواهند بود. بنابراین تربیت مالی صحیح آن‌ها می‌تواند آینده‌‌ای روشن برای خودشان و فرزندانشان رقم بزند. تربیت مالی صحیح چرخه ای است پایان ناپذیر و تاثیر گذار که نباید از آن غافل شد.

در این بخش چه می خوانیم؟

برای جبران خلا آموزش مالی، ابتدا باید دانش مالی خودمان را بهبود دهیم و برای بهتر شدن زندگی‌مان تلاش کنیم. در مرحلۀ بعد باید توانایی آموزش مهارت‌های مالی مورد نیاز برای کودکان را پیدا کنیم و با علم به ضرورت یادگیری این مهارت‌ها برای کودکان، هر کدام را در سن مناسب آموزش دهیم.

ما در این آموزش، ابتدا دربارۀ لزوم آموختن سواد مالی به کودکان صحبت می‌کنیم و از وضعیت آیندۀ کودکانی که آموزش مالی ندیده‌اند و باری که به دوش والدین خواهند گذاشت، می‌گوییم. سپس رفتارهای خودمان را به‌عنوان والدین بررسی می‌کنیم تا ببینیم چه چیزهایی را ناخودآگاه به کودکان می‌آموزیم و چه چیزهایی را باید در رفتار خود نهادینه کنیم تا کودکان از ما بیاموزند. اشتباهاتمان را می‌شناسیم و یاد می‌گیریم چگونه دربارۀ مسائل مالی مانند مشکلات و سختی‌های مالی با کودکان صحبت کنیم.

بعد از آن، با آموزش‌ مهارت‌های مالی کودکان به تفکیک آشنا خواهیم شد و خواهیم دانست چگونه این آموزش‌ها را به کودکان انتقال دهیم. این آموزش‌ها شامل مفاهیم پایه‌ای مانند ارزش پول، تفاوت نیاز و خواسته، آشنایی با مشاغل و کسب درآمد، تصمیم‌گیری مالی و پس‌انداز هستند. در مرحلۀ بعد، یاد می‌گیریم آموزش مالی را از چه سنی شروع کنیم و در هر سنی، چه مهارت‌هایی را، چگونه به کودکان یاد بدهیم.

برای آشنایی بیشتر با «مهارت‌های خرید هوشمندانه» ما مسیریادگیری زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

Image
Image

رفتار‌های والدین و آموزش مالی به کودکان (رفتارهای درست و نادرست آموزشی)
آیا رفتارهای مالی شما بر کودکانتان تاثیر می‌گذارد؟ (بخش اول)

آیا رفتارهای مالی شما بر کودکانتان تاثیر می‌گذارد؟ (بخش دوم)

چگونه باورهای پولی صحیح را به کودکان آموزش دهیم؟

تحولات دنیای امروزی و آموزش مالی به کودکان

تأثیر عوامل دیجیتال بر مسئولیت‌های مالی والدین

توصیه‌های مالی مهم برای نسل آینده

چرا باید به کودکانمان پول نقد بدهیم؟(اجتماعی شدن مالی کودکان)

چگونه با هدیه دادن پول به کودکان‌مان مدیریت مالی شخصی را آموزش دهیم.

انتخاب رفتار‌ خرید، گامی ساده برای آموزش مالی کودکان (بخش اول)

انتخاب رفتار‌ خرید، گامی ساده برای آموزش مالی کودکان (بخش دوم)

در آموزش مالی به کودکان چه رفتارهایی را باید ترک کنید؟ (بخش اول)

در آموزش مالی به کودکان چه رفتارهایی را باید ترک کنید؟ (بخش دوم)

در آموزش مالی به کودکان چه رفتارهایی را باید ترک کنید؟ (بخش سوم)

در آموزش مالی به کودکان چه رفتارهایی را باید ترک کنید؟ (بخش چهارم)

رفتارهای غلط مالی را برای کودکانتان به ارث نگذارید. (بخش اول)

رفتارهای غلط مالی را برای کودکانتان به ارث نگذارید. (بخش دوم)

دربارۀ موقعیت مالی خود به فرزندان‌مان چقدر اطلاعات بدهیم؟

آیا باید درباره فشارهای مالی با کودکان حرف بزنیم؟

چگونه در زمان مشکلات مالی با کودکان صادق باشیم؟

Image
Image
Image
Image
Image
Image

دوست گرامی، برای عضویت در سایت علف خرس، شما می‌توانید با کمک لینک زیر برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کرده و ثبت نام کنید.
با ثبت نام در سایت شما می توانید بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای، به نیمی از مطالب سایت به صورت رایگان دسترسی داشته باشید.

Image
Image

در صورتی که تمایل دارید از تمامی مطالب استفاده کنید، میتوانید با عضویت ویژه در سایت، با توجه به بازههای زمانی تعریف شده، به اندازه زمان مورد نیاز خود اعتبار بخرید و به کلیه پستها دسترسی داشته باشید.

عضویت ویژه

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲