aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا
مهارت‌های مدیریت مالی شخصی

آموزش مهارت‌های مدیریت مالی شخصی

پول ابزار ساختۀ دست بشر است و مانند همۀ ابزارها، یک دستورالعمل برای استفاده دارد. چیزی که ما در ناخودآگاه جمعی دربارۀ استفاده از پول می‌دانیم، خرج کردن آن برای چیزهایی که می‌خواهیم و پس‌انداز کردن برای چیزهایی است که فعلاً نمی‌توانیم بخریم. این روش به‌سادگی آب خوردن است؛ اما در عمل، اصلاً کافی نیست. مهارت‌های زیاد دیگری وجود دارد که باید راجع‌به پول یاد بگیریم تا از آن درست استفاده کنیم و تأثیر آن را در وضعیت مالی‌مان ببینیم. این مهارت‌ها و توانایی استفاده از آن، چیزی است که تحت عنوان سواد مالی یا مهارت‌های مدیریت مالی شخصی از آن یاد می‌شود. مهارت‌هایی که شامل مهارت‌های مدیریت پول، بودجه‌بندی، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، مدیریت هزینه‌ها و مدیریت بدهی می‌شود.

زمانی که سواد استفاده از پول را داشته باشیم، بدون شک تأثیر آن را در زندگی خود خواهیم دید. دستاورد مهارت‌های مدیریت مالی برای ما این است که در نهایت، می‌توانیم خودکفا شویم و به استقلال مالی برسیم. رسیدن به استقلال مالی یعنی دست یافتن به ثبات و آرامش مالی.

از کجا باید شروع کرد؟

از مفاهیم پایه‌ای درمورد مدیریت پول. ابتدا باید دیدو نگرش درستی به پول پیدا کنیم، مفهوم ارزش خالص را بشناسیم و آن را برای دارایی‌هایمان محاسبه کنیم، برای مخارجمان برنامه‌ریزی کنیم و به هر کدام به‌اندازۀ کافی از منابع مالی‌مان اختصاص دهیم.

بعد از آن نوبت به‌کارگیری دانسته‌هایمان در عمل است. باید شروع به بودجه‌بندی کنیم. هر ماه بودجه‌بندی‌مان را بررسی و تا جای ممکن آن را بهینه و مناسب کنیم. هنگام بودجه‌بّندی باید به این تشخیص برسیم که چه چیزهایی اولویت بیشتری برای صرف هزینه دارند و بهترین روش بودجه‌بندی و پایبندیماندن به آن چیست؟

وقتی که بودجه‌بندی را به یک عادت پیشرو و همیشگی تبدیل کردیم، وقت پس‌انداز است. باید با چم‌وخم کار آشنا شویم، تلاش کنیم هرچه بیشتر پس‌انداز کنیم، برای روز مبادا و موقع سختی پس‌انداز جداگانه‌ای داشته باشیم و در آخر بدانیم چطور پس‌اندازهایمان را از پولی راکد به سرمایه‌ای پویا تبدیل کنیم.

Image

 0001 Layer 16مهارت‌های زیادی در مورد پول وجود دارد که باید یاد بگیریم تا از آن درست استفاده کنیم و تأثیر آن را در بهتر شدن وضعیت مالی‌مان ببینیم. دستاور مهارت‌های مدیریت مالی برای ما، رسیدن به آزادی مالی و آرامش در زندگی است. 0002 Layer 17

در کنار بودجه‌بندی، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، لازم است هزینه‌هایمان را هم مدیریت و تاجایی که می توانیم هزینه های غیرضروری را کم‌ترکنیم . در راه استقلال مالی خیلی مهم است که بتوانیم با صرفه جویی، پولمان را در مسیر درست قرار داده و صحیح مصرف کنیم، داشتن یک زندگی مینیمال می‌تواند ما را زودتر به آزادی مالی برساند.

در کنار تمامی این موارد، یکی از مهارت‌های بسیار مهم در استفاده از پول این است که در صورت داشتن بدهی بتوانیم به بهترین شکل آن را مدیریت کرده و استفاده درستی از آن بکنیم و این موضوع مستلزم این است که ما تفاوت «بدهی خوب و بد» را بدانیم. بدهی‌هایی که بیشتر ما را مقروض می‌کنند و آن هایی که برعکس، جز بدهی‌های خوب محسوب شده و در راه رسیدن به رفاه مالی به ما کمک می‌کنند.

سواد مالی موجب می‌شود به این درک برسیم که نیاز داریم در کنار سایر مهارت‌ها، توانایی افزایش درآمدمان را داشته باشیم. پس باید با روش‌های مختف کسب درآمد آشنا شویم و به حقوق ماهانه‌مان اکتفا نکنیم.

در نهایت، تمام این‌ها باید به یک بازنشستگی خوب و پربار منجر شود. بازنشستگی‌ای که هرچه زودتر شروع شود، بهتر است. پس باید از ابتدا برای آن برنامه‌ریزی کنیم تا در حالتی به بازنشستگی برسیم که آمادگی کافی برای سپری کردن این دوران را داشته باشیم

برای آشنایی بیشتر با «مهارت‌های مدیریت مالی شخصی» ما مسیریادگیری زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

دوست گرامی، برای عضویت در سایت علف خرس، شما می‌توانید با کمک لینک زیر برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کرده و ثبت نام کنید.
با ثبت نام در سایت شما می توانید بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای، به نیمی از مطالب سایت به صورت رایگان دسترسی داشته باشید.

Image
Image

در صورتی که تمایل دارید از تمامی مطالب استفاده کنید، میتوانید با عضویت ویژه در سایت، با توجه به بازههای زمانی تعریف شده، به اندازه زمان مورد نیاز خود اعتبار بخرید و به کلیه پستها دسترسی داشته باشید.

عضویت ویژه

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲